Az ügy előkészítése, a jog és joggyakorlat ismerete fontos, de ez nem fedi le a teljes képet, amire a bíróság előtt szükséged van. Íme néhány olyan tipp, ami hasznos lehet az első bírósági megjelenés előtt.
- Emlékezz arra, hogy valaki mindig figyel, bárhol legyél is a bírósági épületben, és a szó gyorsan terjed. Nem szabad meglepődni azon, hogy a bírósági tisztviselők megbeszélést folytatnak a bíróval a tárgyalás előtt. Győződj meg arról, hogy pozitív benyomást keltesz, amely máris átvezet minket a második tipphez.
- Megszokottan viselkedj mindenkivel szemben, beleértve a bírósági személyzetet, a rendőrséget, az ügyvédeket, és legfőképpen az ügyfeleket.
- Ismerkedj meg az ellenérdekű fél képviselőjével. Jegyezd fel a nevét egy jegyzettömbre, nehogy elfelejtsd! Érdemes kicsit beszélgetni. Ti nem vagytok ellenségek!
- Tudd kezelni az ügyfeleidet. Néhány ügyvéd szeret már a tárgyalásokon megjegyzéseket tenni a ügyfél felé, néhányan pedig inkább megvárják a tárgyalás felfüggesztését, vagy elnapolást, hogy megvitassák a tárgyaláson történteket. Beszélj ügyfeleiddel érthető nyelven, és tégy meg mindent azért, hogy az ügyfél úgy érezze megérted őt és a helyzetét. Egy jól tájékoztatott ügyfél sokkal határozottabb benyomást kelt.
- Alkalmazkodj a körülményekhez. Ne úgy lépj be egy gyermekvédelmi meghallgatásra, mint aki a Legfelsőbb Bíróságra érkezik meg. Egyes bíróságok formálisabbak, mint a többi, ezért fontos, hogy vedd figyelembe az érintett bíróság stílusát.
- Nem jó ötlet használni azt a formulát hogy: “Követelem, hogy a Tisztelt Bróság …” Csak ne.
- Érkezz időben és légy felkészült. Ha 10 óra a tárgyalás kezdetének időpontja, akkor állj készen 10 órakor. Sosem jó indítás, ha még időt kell kérned a tárgyalás megkezdése előtt. Ismét kiemelném, hogy az első benyomás sokat számít.
- Ne kérdezz rá a bírósági hivatalnokoknál, hogy milyen hangulatban van a bíró. Nem fogják megmondani…
- Amennyiben új vagy az igazságszolgáltatás területén, először mindig ismerd meg a használt űrlapokat. Az internetes adatbázisok által fedezd fel a leggyakrabban használt formanyomtatványokat.
- Ne félj kikérni tapasztaltabb kollégáid véleményét. Akár több ezer órányi meghallgatáson vannak túl, és bár semlegesek és semlegesek maradnak, lehet, hogy visszajelzést kapsz íratlan gyakorlati tudnivalókról.
- Abban az esetben, ha egy írásos dokumentumot papír alapon szeretnél bemutatni a tárgyaláson, győződj meg arról, hogy elég péndányod van a bíró(k) és tanú(k) számára. Lehetőség szerint az eredeti példány is legyen hozzáférhető.
- Abban az esetben, ha a papír alapon tárgyaláson bemutatni kívánt dokumentum hosszabb terjedelmű, előzetesen küldd meg másolatát a másik félnek, tanúknak és a bírósgnak annak érdekében, hogy lehetőségük nyíljon megismerni azt, az ügy meghallgatására kijelölt időn kívül.
- Ha projektorra / dvd lejátszóra / cd lejátszóra van szükséged a bizonyíték bemutatásához vagy bemutatásához, értesítsd erről a bíróságot legalább egy héttel a tárgyalás időpontja előtt. Ez biztosítja, hogy a feltételek adottak legyenek, és megakadályozzák a felesleges fennakadásokat.
- Az ügytől függetlenül higgy a beadványodban. A bíróság meg tudja mondani, mikor éled át az ügyet, és mikor csak előadod azt. Nyújts elkötelezett és szenvedélyes képviseletet ügyfeleidnek.
- Minden perbeszéded elején vázold fel, hogy mi a célod azzal. A bíróság hálás lesz ezért az “útjelző” –ért, és relevánsabbnak fogja aokat kezelni. Ne várd meg azt a kérdést a bíróságtól, hogy “Igen, de mit akarsz?”
- Lassan és világosan beszélj. Ellenkező esetben erre a bíróság is ugyanúgy felfigyel, ahogy a barátaid a bárpultnál. Győződj meg arról, hogy a tanú megérti a hozzá intézett kérdést!
- Légy őszinte és pontos a bírósággal az esettel és az időtartamokkal kapcsolatban. Ha 36 tanú van, ne kerekítsd le a számot.
- És most az utolsó pillanatban:
- Kapcsold ki a telefonodat.
- Egy cseppet se mozdulj a tanúk esküje alatt. Ha az esküt valami megzavarja, azt újra kell kezdeni.
- Legyen meg az összes képviseltednek a telefonszáma a telefonodban.
- Állj fel, ha a bíróságnak mondasz valamit, kivéve, ha valamilyen oknál fogva ülve kell maradnod.
- Ha találsz magadnak egy kis szabadidőt, töltsd azt a helyi bíróságon, hogy meghallgatásokon keresztül megfigyeld a különböző ügyvédi stílusokat.
- Ha eljön az ügyed meghallgatásának ideje, ne feledd, hogy dolgozz keményen, kommunikálj az ügyfelekkel, légy kedves és udvarias a bíróság tagjaihoz.
Balogh Szonja
***
Ha szeretnél az egyetemi évek után könnyebben elindulni a munkaerőpiacon, vagy éppen pont az álláskeresés idegőrlő időszakában vagy, akkor segítségedre lehetünk! Regisztrálj az Arsboni ősszel indulő Karrieroldalára az alul található boxban, és kezdd el építeni Te a saját jövődet!
Jog. Karrier. Arsboni.
A cikk eredeti, fordítás előtti formájában itt olvasható.
<div class='mailmunch-forms-widget-536942'></div>