Egyéb jogász

KPMG is a global network of professional firms providing audit, tax and advisory services. We operate in 152 countries and have 189,000 people working in member firms around the world.

Szakterületek

Adójog

Munkavégzés helye

1134 Budapest, Váci út 31.

Elvárások és előnyök

Alapvető elvárások

  • Nyelvtudás: Magyar Angol
  • Diploma minősítése: nem elsődleges szempont

További elvárások

Word Excel Jogtár csapatjátékos hozzáállás jó problémamegoldó képesség precizitás

Előnyök

kellemes/ barátságos munkahelyi környezet dinamikus/ fiatalos munkahelyi környezet versenyképes jövedelem neves ügyfelek nemzetközi szakmai háttér szakmai fejlődés lehetősége hosszú távú karrierlehetőség korlátlan kávéfogyasztás igényes munkakörnyezet légkondi tréningek/ továbbképzések csapatépítők

Feladatok

  • adminisztratív feladatok ellátása
  • állandó ügyintézés és ügykövetés,
  • compliance jellegű feladatokban részvétel
  • eljárás bírósági és más hatósági ügyekben
  • jogi tanácsadás
  • közreműködés hatósági eljárásokban
  • önálló munkavégzés, ügyvitel elsajátítása
  • riportok, beszámolók összeállítása
  • ügyfelekkel kapcsolattartás

További fontos tudnivalók

  • Munkavégzés helye: 1134 Budapest, Váci út 31.
  • Munkaidő: Teljes vagy részmunkaidő
  • Szerződés: Határozatlan
  • Amit mi tudunk kínálni (kiegészítés): sikeres együttműködés esetén, teljes állás lehetősége (gyakornoknál)
  • Álláshirdetés feladásának időpontja: 2019/03/27

Amit mi tudunk kínálni

Amit még érdemes tudnod

What we offer:
— development of valuable technical skills, broad commercial understanding and in-depth
knowledge of different industry sectors
— learning from professionals and spend your time in a young and motivated team
— access to technical content and learning activities
— strong start to a successful career in business
— work with a wide selection of prestigious clients with exciting assignments
— chance to get a full time job after internship

Our activities include:
— Customised tax planning for both individuals and corporations
— Share options, advice on secondments, foreign pension funds, etc.
— Assistance in connection with investigations performed by the tax authority in respect of private
individuals, along with the relevant administration and representation before the tax authority
— Comprehensive performance of tasks related to the preparation of tax/social security returns,
including tax/social security payment assistance
— Personal income tax and social security advice, administration and representation before the tax authority in connection with tax return filing and related questions arising.

Requirements:
— Completed or ongoing studies specialized in Law or Economics
— General awareness on domestic and international economic news
— Effective written and oral communication both in Hungarian and English (other language -German- is an advantage)
— Basic knowledge of taxation could be an advantage
— Ability and willingness to learn and deliver in a challenging environment
— Strong analytical skills
— Ability to identify potential problems and issues easily
— Precise work style and team player at heart
— Have a constructive attitude and process feedback easily
— Good computer skills (Word and Excel)

Képek az irodáról