NYUGTÁVAL DICSÉRD A NAV-OT
Adószakmai és közéleti kérdésekről közérthetően, néha viccesen, de leginkább lényegre törően. Az Andersen Adótanácsadó Zrt. szakértőinek adózási podcast-je.
NYUGTÁVAL DICSÉRD A NAV-OT
Adószakmai és közéleti kérdésekről közérthetően, néha viccesen, de leginkább lényegre törően. Az Andersen szakértőinek adózási podcast-je.
LEGÚJABB EPIZÓDOK
LEGÚJABB EPIZÓDOK
2024-ES ADÓELLENŐRZÉSI TERV: ÚJ ÁGAZATOKRA CÉLOZ A NAV
A 2024-es adóellenőrzési terv szerint idén nagyobb figyelemre számíthatnak az adóhatóság részéről a rendezvényszervezők, a reklám- és médiaszolgáltatók, a szépségiparban működők, a testedzési szolgáltatást nyújtók és azok, akik kriptovaluta kereskedelemből tesznek szert nagyobb jövedelemre.
MEGINT A MAGYAR KISKERADÓ MIATT ÁLL A BÁL BRÜSSZELBEN
Diszkriminatívnak és uniós jogszabályba ütközőnek tartja a SPAR a magyarországi kiskereskedelmi láncokra még 2022 májusában kivetett különadót, ezért az Európai Bizottsághoz fordult panasszal. A történet vége akár egy újabb hazánk ellen induló kötelezettségszegési eljárás is lehet.
MÁRIS HATALMAS ÁFALYUK TÁTONG A 2024-ES KÖLTSÉGVETÉSEN
Még a tavalyi pocsék évet is alulmúlta a januári áfabevétel, amely 41 milliárd forinttal maradt el a tervezettől. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter máris elengedné az idénre tervezett, a GDP 2,9%-ában meghatározott hiánycélt, amelynek elérése Varga Mihály szerint is csak 2025-ben reális.
KORHATÁR- VAGY ADÓEMELÉS NÉLKÜL FENNTARTHATÓ A MAGYAR NYUGDÍJRENDSZER?
A kormány várhatóan 2024 első felében bocsátja társadalmi vitára a hazai nyugdíjrendszer reformjára vonatkozó elképzeléseket. A legfontosabb cél a rendszer fenntarthatóságának és hosszú távú működésének biztosítása. A kérdés az, hogy ez megoldható-e a korhatár vagy a nyugdíjjárulék emelése nélkül?
A KÚRIA SZERINT NEM MUNKAVISZONY A PLATFORMALAPÚ ÉTELFUTÁRKODÁS
Egy régóta húzódó vitát zárt le a legfelsőbb bírósági fórum decemberben hozott jogerős ítélete, amelynek következtében az úgynevezett platformmunkát végző ételfutárok továbbra is kiesnek a munkajog által biztosított védelemből. A podcast legújabb adásában kitérünk a döntés adójogi vonzataira is.
ADÓSZABÁLYOK TARTJÁK FOGVA A SZAÚDI FOCILIGA SZTÁRJAIT
Egyre több Szaúd-Arábiába szerződött futballsztár gondolkodik azon, hogy felbontja szerződését, és visszatér az európai topbajnokságok valamelyikébe, ezzel azonban a sivatagi országban érvényes adószabályok miatt súlyos pénzektől eshetnek el. Ez azonban csak a probléma egyik része.
KORÁBBI PODCAST ADÁSOK
KORÁBBI PODCAST ADÁSOK
KORHATÁR- VAGY ADÓEMELÉS NÉLKÜL FENNTARTHATÓ A MAGYAR NYUGDÍJRENDSZER?
A kormány várhatóan 2024 első felében bocsátja társadalmi vitára a hazai nyugdíjrendszer reformjára vonatkozó elképzeléseket. A legfontosabb cél a rendszer fenntarthatóságának és hosszú távú működésének biztosítása. A kérdés az, hogy ez megoldható-e a korhatár vagy a nyugdíjjárulék emelése nélkül?
KINEK ÉRI MEG AZ EÁFA?
Nagyon úgy tűnik, hogy 2024. január 1-jén tényleg elindul az eÁFA-rendszer, amelynek használata egyelőre nem lesz kötelező, de az már most látszik, hogy pénzt, időt és energiát takaríthat meg az, aki már korán átáll az új áfabevallási formára. A podcast 61. adásában sorra vettük az eÁFA előnyeit.
2024-ES ADÓVÁLTOZÁSOK: MI A KÖZÖS A TÚRÓ RUDIBAN ÉS A LOTTÓ ÖTÖSBEN?
2024 ismét egy olyan év lesz, amely hatalmas átalakulást hoz a magyar adórendszerben, az Országgyűlésnek október 31-én benyújtott 187 oldalas őszi adócsomag mégsem hozott nagy meglepetéseket. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne szerepelnének benne érdekes módosítások és rendelkezések.
EGYRE ROSSZABBUL FEST A KÖLTSÉGVETÉS A CSÖKKENŐ ÁFA-BEVÉTEL MIATT
Az év első nyolc hónapjában a tervekhez képest 710 milliárd forinttal folyt be kevesebb ezen a tételsoron. A problémát tetézi, hogy ugyanakkor az ÁFA-kiutalások összege jelentősen magasabban alakul tavalyhoz viszonyítva: augusztus végéig 630 milliárd forint volt a növekmény.
NEM TETSZIK AZ EU-NAK A KÍNAI AUTÓIPAR EURÓPAI TÉRHÓDÍTÁSA
Protekcionista intézkedésekkel és állami támogatási vizsgálatokkal akar gátat szabni az Unió a mesterségesen alacsony áron tartott kínai elektromos autók dömpingjének. A döntés érzékenyen érintheti Magyarországot is, elsősorban az akkumulátoripari beruházások miatt.
AZ EXTRAPROFITADÓK MIATT DRÁGUL ITTHON AZ ÜZEMANYAG?
A szomszédos országokban szinte mindenhol olcsóbban lehet tankolni, mint Magyarországon, ahol néhány hónap alatt 15-20 százalékkal emelkedett az üzemanyagok ára. A Magyar Ásványolaj Szövetség főként a hazai extraprofitadókkal magyarázza a jelenséget, nekünk azonban van egy másik megoldásunk.
ADÓEMELÉSNEK SZÁMÍT-E AZ ÚTDÍJEMELÉS?
A tervezett októberi és a jövő januári emeléssel a magyarországi útdíj lehet az egyik legdrágább Európában, ami fokozhatja a magyar közúti fuvarozók kiszorulását a hazai és a nemzetközi piacról. A podcast új adásában többek között arra a kérdésre kerestük a választ, hogy külön adónemnek tekinthető-e az útdíj.
HOLLYWOOD SZTRÁJKJÁN IS MÚLHAT A MAGYAR GDP NÖVEKEDÉS
A magyar filmgyártást is érzékenyen érinti az amerikai forgatókönyvírók május 1-je és Hollywood vezető színészeinek július közepe óta tartó sztrájkja. Becslések szerint a leállás egy év alatt kb. 0,35%-kal csökkenti a magyar GDP-t és összesen 70-80 milliárd forint adóbevétel kiesést okoz a költségvetésnek.
AZ UNIÓ ALAPJAIBAN ALAKÍTANÁ ÁT AZ ADÓRENDSZEREKET
Az elképzelések szerint környezetvédelmi adók kivetése mellett jelentős mértékben módosítanák a bérekre rakódó terheket és a cégek adózási szabályait is. Az ellentmondásos terv valamennyi tagország szabályozását, így a magyar adórendszert is érintené, ugyanakkor nem veszi figyelembe a helyi sajátosságokat.
A POLITIKA SZENT TEHENEIHEZ NYÚLHAT A KORMÁNY AZ ELSZABADULÓ KÖLTSÉGVETÉSI HIÁNY MIATT
Egy kormány által felállított munkacsoport fogja vizsgálni a költségvetés kiadási tételeit, olyan intézkedéseket is, amelyek eddig a kormányzati politika szent teheneinek számítottak. Veszélyben többek között a 25 év alattiak szja mentessége, az első házasok és a 30 év alatti édesanyák kedvezménye.
EPR-RENDSZER: A KÓDOK TÁMADÁSA
Az utolsó pillanatban is módosulhatnak a szabályai a július 1-jével élesedő kiterjesztett gyártói felelősségi rendszernek, amely óriási adminisztrációs terhet ró az érintettekre. A szabályozás bonyolultságát mutatja, hogy egy csomagolásnak akár öt különböző azonosító kódja lehet a cégek által napi szinten vezetett nyilvántartásokban.
KÜLFÖLDRE MENEKÜLHET A PÉNZ A MEGTAKARÍTÁSOKRA KIVETETT ÚJ ADÓTEHER ELŐL
Július 1-jétől a lakossági kamatjövedelmek után a meglévő 15%-os kamatadó mellett 13%-os szociális hozzájárulási adót is fizetni kell. Az új teher nem vonatkozik az ingatlanalapok befektetési jegyeire, a részvényekre és az állampapírokra, ezért versenytorzító hatású, de más problémák is vannak vele.
AZ ADÓTANÁCSADÁST IS ÁT FOGJA ALAKÍTANI A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA
A ChatGPT az adószakértőknek is izgalmas lehetőségeket kínál, de válaszait még fenntartásokkal kell kezelni. Az adótanácsadás egy olyan munka, ahol szükség van az emberre, aki az eredményeket szintetizálja és felelősséget vállal a döntésekért, a technológiai fejlődés azonban ezt a területet is át fogja formálni.
TELJESEN ÁTSZABTA A BANKOK EXTRAPROFITADÓJÁT A KORMÁNY
Július 1-jétől az adó alapja a nettó árbevételről a különadókkal korrigált eredményre helyeződik át. A jelentős változás legnagyobb nyertese az OTP lehet, míg a Raiffeisen, az UniCredit és a K&H az eddigiekhez képest rosszabbul járhat. Az új elszámolási szisztéma várhatóan hosszabb távon érvényben marad.
A LÉGIUTAS-ADÓ AZ ÖNKORMÁNYZATI JOGALKOTÁS ÁLLATORVOSI LOVA
A XVIII. kerületi önkormányzat által év elején megszavazott, több szempontból is kifogásolható és jogszabályokat sértő légiutas-adó, illetve a Kúria ezzel kapcsolatban hozott ítélete is rávilágít azokra a problémákra, amelyek a helyi adók kivetésének jelenlegi keretrendszerét jellemzik. A podcast 47. adásában főként ezekkel foglalkoztunk.
FÁJNI FOG AZ AMERIKAI-MAGYAR ADÓEGYEZMÉNY MEGSZŰNÉSE
2024-től Magyarország lesz az egyetlen uniós tagállam, amelynek nincs érvényes megállapodása az Egyesült Államokkal a kettős adóztatás elkerüléséről. Ennek hiánya komoly bizonytalanságot ébreszt a befektetők körében, ami főként a befektetések elmaradásában és a beruházások visszafogásában jelentkezhet majd.
AZ ADÓCSALÓK ESETE AZ EMBERI JOGOKKAL
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának állásfoglalása szerint sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét az a magyar szabályozás, amely alapján rendszeresen közzéteszik az eladósodott adózók személyes adatait. A NAV adóslistájára azok kerülnek fel, akiknek adótartozása 180 napon túl meghaladja a 10 millió forintot.
TAO ÉS SPORTFINANSZÍROZÁS – MI ROMLOTT EL ÉS MIÉRT?
A TAO-rendszer 2011-es indulása sok sportegyesületet mentett meg a biztos anyagi csődtől, ugyanakkor számos működési anomáliát hozott. Különadásunkban egy vérbeli sportszakembernek, több sportszövetség korábbi vezetőjének, Nemcsik Balázsnak a segítségével tekintettük át a TAO alapú sportfinanszírozás történetét.
ITT A TÉGLAADÓ – TOVÁBB „ÉPÍTKEZIK” A KÖLTSÉGVETÉS
Bányajáradék fizetési kötelezettséget ír elő a kormány február közepén kiadott rendelete a kerámia építőanyagok gyártóinak. A váratlanul, előzetes egyeztetések nélkül meghozott, számos adószakmai kérdést felvető intézkedés jó eséllyel olyan anomáliákat fog szülni az építőiparban, amelyeket most még a jogalkotó sem feltételez.
DUBAJI LAKCÍM: NEM MENTESÍT!
Hiába rendelkezik egy magyar állampolgár letelepedési engedéllyel vagy hivatalos lakcímmel az Egyesült Arab Emirátusokban, ha életvitel-szerűen nem ott él, akkor nem mentesül a személyi jövedelem adó megfizetése alól Magyarországon. E tekintetben a két ország által kötött kettős adóztatást elkerülő egyezmény sem biztosít kivételt.
IZGALMAS TRENDEKET MUTAT A 2023-AS KÖLTSÉGVETÉSI SAROKSZÁMOK EVOLÚCIÓJA
Nagyon érdekes változások, meglepő ugrások vannak az egyes adóbevételi sorok tekintetében a 2023-as költségvetés legújabb változatában. A különbségek akkor igazán szembeötlőek, ha sorba állítjuk az elmúlt évek tervszámait és a tényleges bevételeket. A podcast legújabb adásában megpróbáltuk megmagyarázni legfurcsább tételeket, eltéréseket.
ORVOSSÁG KÖLTSÉGVETÉSI HIÁNY ELLEN: ITT A GYÓGYSZERGYÁRTÓK KÜLÖNADÓJA
Serényen dolgozott a kormányzat az év végén is, valóságos jogszabályalkotási dömpingnek lehettünk tanúi. Ennek eredményeként a magyar adórendszert érintő rendeletek tömkelege jelent meg és lépett hatályba az ünnepi időszakban, sokszor egészen furcsa időpontokban. A podcast 3. évadának első adásában javarészt ezekkel az intézkedésekkel foglalkozunk.
MAGYARORSZÁG IS BEADTA A DEREKÁT: 2024-TŐL JÖN A GLOBÁLIS MINIMUMADÓ
Bizonyos engedményekért cserébe a magyar kormány végül feladta vétóját, és nem akadályozza tovább a globális minimumadó uniós bevezetését. A hivatalos kommunikáció szerint elsősorban azért, mert az Európai Unió Tanácsának Főtitkársága részéről írásos megerősítést kapott arról, hogy a helyi iparűzési adó beszámítható lesz az effektív adókulcs mértékébe.
MAGYARORSZÁG KEZDTE, MÁRA BEVETT FOGALOM LETT EURÓPÁBAN AZ EXTRAPROFITADÓ
AZ ÁRSTOP MIATT BRÜSSZELNEK PANASZKODNAK A KÜLFÖLDI HÁTTERŰ MAGYAR KISKERESKEDELMI LÁNCOK
NEM AZ A VALÓDI ALAPKAMAT, AMIT A JEGYBANK MOST ANNAK HÍV
A podcast harmadik különkiadásában Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzsere, a Hold After Hours podcast állandó tagja volt vendégünk, akivel az MNB monetáris politikájáról, a jegybanki alapkamat alakulásáról és annak gazdaságra gyakorolt hatásairól beszélgettünk.
A KÖLTSÉGVETÉSI BEVÉTELEK NÖVEKEDÉSE ÁRULKODIK A VALÓS INFLÁCIÓRÓL
Magyarország sokkal magasabb inflációs pályán van, mint ami a hivatalosan közölt adatokból kiolvasható. Az idei költségvetés felülteljesítő bevételi oldalát vizsgálva a pénzromlás valódi üteme 20% felett van. Ideje lenne átgondolni és megváltoztatni az infláció mérésének több évtizedes módszertanát?
A KIFIZETÉSI STOP ÁLLHAT A KÖLTSÉGVETÉS SZEPTEMBERI TÖBBLETE MÖGÖTT
A tavalyi 391 milliárdos deficit után idén 181 milliárd forintos többlettel zárta a szeptembert az államháztartás központi alrendszere. A számokból úgy tűnhet, hogy helyreállt a költségvetési egyensúly, a jelenség egyik fő oka azonban az lehet, hogy a kormány határozatban blokkolta a költségvetési szervek kifizetéseit.
A MAGYAR EXTRAPROFITADÓ UTÁN ITT AZ EU ENERGIAIPARI KÜLÖNADÓJA IS
A KEDVEZŐBB EKHO CSAK A KATÁSOK EGY RÉSZÉNEK JELENT MEGOLDÁST
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás irányába terelné a kormány a katázók egy részét, ennek érdekében szeptember 1-jétől jelentősen csökken az ekho-hoz kapcsolódó adóteher és az adminisztráció. A podcast legújabb adásban többek között erről az intézkedésről is véleményt mondunk.
KATA ÉS REZSI VÁLTOZÁSOK: ARÁNYTÉVESZTÉS ÉS KAPKODÁS
HIÁBA FOGADTÁK EL NYÁRON, ÉV VÉGÉN ÁT KELL ÍRNI A 2023-AS KÖLTSÉGVETÉST
Gyengélkedő forint, szárnyaló energiaárak, vágtató infláció, felforgatott adórendszer, elhalasztott nagyberuházások, új állami támogatási programok és családpolitikai intézkedések. Nem csoda, hogy decemberben teljesen át kell írni a jövő évi költségvetést, amit júliusban egyszer már megszavazott az Országgyűlés.
KRIPTO KÜLÖNKIADÁS: BLOKKLÁNCRA AZ ADÓTÖRVÉNYEKKEL!
A podcast második különkiadásában Szabó Dávid, a kripto univerzum elismert hazai szakértője volt vendégünk, akitől megtudhattuk, hogy egy kriptoeszköz nem csak pénzjellegű lehet, és akár buszjegyként is funkcionálhat, sőt, adójogszabályokat is programozhatunk a blokkláncába.
MIÉRT VÉTÓZZA MEGINT MAGYARORSZÁG A GLOBÁLIS MINIMUMADÓT?
Nagyon komoly versenyhátrányt jelentene hazánknak, ha kimaradna a globális minimumadó bevezetéséből, a kormány júniusban mégis megakadályozta a vonatkozó uniós irányelv elfogadását. A podcast új adásában megpróbáltuk feltárni, hogy milyen szándék húzódhat a kockázatos döntés mögött.
ELKÉPESZTŐ SZÁMOKKAL RIOGAT A 2023-AS KÖLTSÉGVETÉS TERVEZETE
A kormány az ideinél 5500 milliárd forinttal több adót kíván beszedni jövőre, ami óriási növekmény. Az adásban megpróbáltuk kitalálni, mire számíthatunk a tervezett költségvetés sarokszámai alapján. Vágtató inflációra? Egy komoly ÁFA-emelésre? Vagy a GDP nem várt növekedésére?
MIHEZ KEZD A NAV A HOZZÁ BEFUTÓ HATALMAS ADATTÖMEGGEL?
Az adórendszer digitalizációjának köszönhetően gigantikus mennyiségű adat halmozódik fel a magyar adóhatóságnál, amit megfelelő módon felhasználva valós időben lehetne monitorozni a gazdaság állapotát. Ez óriási versenyelőny lenne Magyarország számára.
10 ÉVE A LUXUSPROFITOT ADÓZTATTA A KORMÁNY, MOST AZ EXTRAPROFITOT
815 milliárdot remél a kormány attól a 13 adónemtől, amelyet 8 különböző szektorra vet ki. A költségcsökkentési intézkedéseket és az állami beruházások elhalasztását tartalmazó kb. 2000 milliárdos kiigazító csomag azonban valószínűleg így sem lesz elegendő.
ELKERÜLHETETLENÜL ROBOG FELÉNK A GLOBÁLIS MINIMUMADÓ
Még sok a vita, de nagy eséllyel nem lehet megúszni a globális minimumadó bevezetését. Többek között erről, a reklámadó esetleges feltámasztásáról és a foci EB alatt Magyarországon pályára lépő játékosok adózásáról beszélgettünk a podcast második adásában.
MNB ELNÖK: ÚJRA KREATÍV ÉS UNORTODOX LÉPÉSEKRE VAN SZÜKSÉG
TULAJDONKÉPPEN MI IS AZ AZ INFLÁCIÓS ADÓ?
Ez az adózási szakzsargonban létező fogalom arra utal, hogy az infláció, vagyis az árak emelkedésével a költségvetésbe befolyó ÁFA-bevételek is emelkednek. A podcast legújabb adásában többek között arról beszéltünk, hogy az inflációs adó gazdaságpolitikai eszköznek tekinthető-e.
MÉG SOHA NEM VOLT 3 SZÁMJEGYŰ A BENZINÁR ÁFA-TARTALMA
Mit tehet a kormány a rekordmagas üzemanyagárak ellen? Egyáltalán érdekében áll-e bármit is tenni ellene? Az ÁFA-tartalom csökkentése lenne az egyetlen járható út? Ezekre és más fajsúlyos adózási vonatkozású kérdésekre igyekeztünk választ adni a podcast 8. adásában.
MAGYARORSZÁG TÉNYLEG EGY KLASSZIKUS ADÓPARADICSOM?
A sajtóban megjelent állításokkal ellentétben hazánk nem vált a nemzetközi offshore üzletek célpontjává, az alacsony adókulcsok nem tették klasszikus adóparadicsommá az országot. De nem ez volt az egyetlen szakmai kijelentés, amit a podcast hetedik adásában helyretettünk.
VÁLASZTÁS MAGYARORSZÁGON MÉG SOHA NEM KERÜLT ENNYIBE
Nehéz szakértői véleményt megfogalmazni a kormány által nemrég bejelentett 600 milliárdos adóvisszatérítési csomaggal kapcsolatban, a hatodik adásában mi mégis kísérletet tettünk erre. A feldolgozott témák között azonban nem ez az egyetlen, amiért kattintani érdemes.
BENZINÁR: LEHET, HOGY AZ UNIÓS SZABÁLYOZÁST (IS) MÓDOSÍTANI KELLENE?
Nem lenne meglepő, ha az elszabaduló üzemanyagárak és az inflációs félelmek miatt az Európai Bizottság lehetővé tenné, hogy a tagállamok ideiglenesen csökkenthessék a jövedéki adó mértékét. A podcast idei 5. adásában emellett a globális minimumadóról és a fordított adózásról is szót ejtünk.
MIÉRT NEM MEGOLDÁS AZ ADÓCSÖKKENTÉS A MAGAS BENZINÁR ELLEN?
A podcast idei 4. adásában kifejtjük, hogy a kormánynak miért nincs igazi mozgástere ebben a kérdésben, de egyéb vonatkozásban is foglalkozunk az adócsökkentés eszközével. Történelmi pillanatot is átélhettünk, hiszen megkaptuk első olvasó levelünket, amit szóban megválaszoltunk.
SZJA-TERV: ADÓMENTESSÉ TENNÉ A MINIMÁLBÉRT AZ ELLENZÉK
Választási kampányüzenetnek kiváló, adószakmai szempontból azonban több elemében is kifogásolható jövedelemadó-tervvel állt elő az ellenzéki összefogás. A podcast idei harmadik adásában az szja-val egy másik kontextusban, a végrehajtók oldaláról is foglalkoztunk.
ÚJ ADÓCSOMAG NÉLKÜL BETÖMHETETLEN AZ IDEI KÖLTSÉGVETÉSI HIÁNY
Februárban 1585 milliárd forintra nőtt a költségvetés hiánya, és ebben még nincs benne a rezsicsökkentés negatív hatása, amit szakértői becslések 1000 és 2000 milliárd forint közé tesznek. Ekkora lyukat nehéz lesz úgy betömni, hogy közben ne nyúljunk hozzá az adórendszerhez.
EGY ÉVVEL ELHALASZTOTTÁK A GLOBÁLIS MINIMUMADÓ BEVEZETÉSÉT
Részben az orosz-ukrán konfliktus számlájára írható, hogy az Európai Bizottság elengedte a bevezetés eredeti menetrendjét. A podcast idei 7. adásában a globális minimumadó mellett az elmúlt 12 év magyar adópolitikájával és a nemrég leleplezett óriási számlagyárral is foglalkoztunk.
VAN ÚJ A NAV ALATT: EZ MÁR RÉG NEM UGYANAZ AZ ADÓHIVATAL
A podcast első különkiadásában a NAV szóvivője, dr. Kis Péter András volt a vendégünk, aki izgalmas történetekkel, érdekes információkkal és kevéssé ismert kulisszatitkokkal szolgált az elmúlt évtizedben jelentős átalakuláson átesett magyar adóhatóság életéről, működéséről.
ÉLELMISZER-ÁRSTOP: A CSIRKEFARHÁT ESETE AZ INFLÁCIÓVAL
Gigantikus költségvetési hiány, kiemelkedő áfa-bevételek, élelmiszer-árstop, renitens lengyel adópolitika, globális minimumadó és megújult NAV-honlap. Az év eleje igencsak bővelkedik fajsúlyos adózási témákban, ezért nagy tempót diktáltunk a podcast 14. adásában.
GLOBÁLIS MINIMUMADÓ: VESZÉLYBEN AZ IPARŰZÉSI ADÓ ELSZÁMOLHATÓSÁGA
Az Európai Bizottság december 21-én hozta nyilvánosságra a globális minimumadóra vonatkozó irányelv tervezetét, amiben meglepetésre nem esik szó a helyi iparűzési adó elszámolhatóságáról. Szakmai izgalmak és némi bulvár fűszerezi a podcast 2. évadának első adását.
MINDEN JEL ARRA MUTAT, HOGY VÉGLEG ZÁTONYRA FUTOTT AZ E-ÁFA RENDSZER
A podcast idei utolsó adásában megpróbáltuk megfejteni, hogy miért helyezték indoklás nélkül hatályon kívül az eÁFA-rendszer indulását lehetővé tevő jogszabályokat. Ezen kívül nyomoztunk a magyar áfarés alakulása, a kiskereskedelmi adó módosítása és a svéd adómodell kapcsán is.
NAGYOT HARAP KI A KÖLTSÉGVETÉSI BEVÉTELEKBŐL A LEGÚJABB ADÓCSOMAG
A Parlament előtt a jövő évi adóintézkedésekről szóló törvénycsomag, ami többek között megszünteti a szakképzési hozzájárulást és drámaian csökkenti a szochó mértékét. Az adásban emellett az adóhatóság ellenőrzési módszereivel és az álhíradó ötletével is foglalkozunk.
SCI-FI VAGY GAZDASÁGI REALITÁS, HOGY A ROBOTOK IS ADÓZZANAK A JÖVŐBEN?
Isaac Asimov elismerését is kiváltaná az az elképzelés, amelynek hívei idővel adót vetnének ki a robotokra. Mint mindig, most is lelkiismeretesen kerestük az érvek mögött húzódó racionalitást, de a podcast jubileumi, 10. adásában más, kevésbé elméleti témák is terítékre kerültek.
A SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ A LEGÁLIS MUNKA BÜNTETÉSE?
Domokos László, az ÁSZ elnökének véleménye szerint igen. Állításával vitába szálltunk, emellett foglalkoztunk a magyar adózók jövedelemeltitkolásával, a 25 év alattiak SZJA mentességével és egy nyereményjátékkal, amivel ki akarják fehéríteni a szerb gazdaságot.
A KARBONVÁM AZ EU ÚJ FEGYVERE A GLOBÁLIS FELMELEGEDÉS ELLEN
Adózási intézkedésekkel is lehet küzdeni a klímaváltozás ellen? A 3. adásban még az olimpiai jutalmak adózásáról, a házhoz szállított ételek utáni kedvezményes áfa megszűnéséről és a fordított adózás alkalmazásának új végső határidejéről beszélgettünk.
MAGYARORSZÁG HAJLANDÓ FELADNI VÉTÓJÁT A GLOBÁLIS MINIMUMADÓ ÜGYÉBEN?
Sajtóértesülések szerint helyreállítási programjának elfogadása és az ezzel járó EU-s források megnyitása érdekében az egyéb vállalások mellett a magyar kormány a globális minimumadó bevezetésével szemben emelt vétójától is elállhat. Ezt amúgy az unió tagállamai közül egyedül Magyarország ellenzi.
A MAGYAR ADÓRENDSZER A VÁLASZTÁSI KAMPÁNY KERESZTTÜZÉBEN
Az ellenzéki választási kampány igazi ötletcunamit hozott az adózási és gazdasági kérdéseket illetően, de a kormányzati oldal sem tétlenkedett ez idő alatt. Grandiózus tervek, merész megoldások és rendhagyó intézkedések állnak a podcast kilencedik adásának fókuszában.
ADÓELKERÜLÉS MIATT OLYAN GICCSESEK AZ ABBA FELLÉPŐ RUHÁI
Ezt az együttes egyik tagja vallotta be önéletrajzi könyvében pár éve. A podcast ötödik adásában szó esik még kkv-khoz érkező expressz áfa-visszautalásokról, a NAV elnökének érdekes kijelentéseiről és a Kurill-szigeteken bevezetendő putyini adókedvezményekről.
MAGYARORSZÁG IS BEADTA A DEREKÁT: 2024-TŐL JÖN A GLOBÁLIS MINIMUMADÓ
Bizonyos engedményekért cserébe a magyar kormány végül feladta vétóját, és nem akadályozza tovább a globális minimumadó uniós bevezetését. A hivatalos kommunikáció szerint elsősorban azért, mert az Európai Unió Tanácsának Főtitkársága részéről írásos megerősítést kapott arról, hogy a helyi iparűzési adó beszámítható lesz az effektív adókulcs mértékébe.