A kitöltők
60%-ban jogi egyetemre járó diákok voltak, 40%-ban pedig már végzettek, ezt az életkor megoszlás is mutatja, 61% 18-25, 29% 26-30 év közötti, 10% pedig 30 év feletti. Nagy részük kiemelkedő eredményekkel rendelkezik: több, mint 50% felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezik, de sokan külföldi vagy szakkolégiumi tapasztalattal rendelkeznek.
%
Diplomázás előtt lévő joghallgatók
%
18 - 25 év közötti válaszadók
- Legalább egy felsőfokú nyelvvizsga 51%
- Külföldi tanulmány 29%
- Szakkolégiumi tanulmányok 15%
- Legalább egy publikáció egy jogi szaklapban 12%
- Jogi konferencián előadóként részvétel 9%
- Szakjogász vagy LLM végzettség 5%
Érdeklődési kör
Szinte mondhatnánk, hogy ahány jogász, annyiféle terület érdekli őket. Mégis lehet találni közös pontokat a válaszadók között: legtöbben a polgár-, büntető-, és munkajogot mondták, mint átfogóbb területeket, ahol el szeretnének elhelyezkedni, de ugyancsak népszerű válasz volt a társasági, nemzetközi vagy a pénzügyi jog.
Sokan kérdésünkre már egy sokkal szűkebb speciális területet adták meg (pl.: fogyatékos jogok), ezen válaszokat összegeztük, ők képezik az Egyéb mezőt 14,43%-kal.
Jogi álláskeresők preferenciái
Talán nem meglepő, de a jogi területen elhelyezkedni kívánó fiatalok is – ugyanúgy, mint a többi szektorban – elsődleges helyen jelölték meg a fizetés mennyiségét, mint fő döntési tényezőt, munkahelyük választásánál. Ennél viszont sokkalta meglepőbb információ, hogy a földrajzi elhelyezkedés, az, hogy mennyit kell utazniuk nap, mint nap, a megkérdezettek 61%-nak fontos.
A fejlődési és előrelépési lehetőségek ugyancsak jelentős szerepet játszanak a válaszadók munkahelyválasztásában, többen is külön megjegyezték, hogy olyan munkahelyet keresnek, ahol hosszútávon, határozatlan idejű szerződéssel dolgozhatnak, ahol számítanak rájuk, és amivel tudnak tervezni.
Ám a karrier mellett a presztizs és a munkakörnyezet, azaz, hogy milyen körülmények között dolgozhathatnak, és, hogy milyen a hírneve a cégnek, szintén magas válaszarányt értek el.
- Fizetés 75%
- Földrajzi elhelyezkedés 61%
- Munkaidő 38%
- Szak-, és jogterület 31%
- Fejlődési, továbbképzési lehetőségek 23%
- Munkakörnyezet , légkör 19%
- Előrelépési lehetőségek 19%
- Iroda presztizse, ismertsége 18%
- Fizetés 57%
- Feladatkör 37%
- Teljeskörű, pontos 25%
- Elvárások, követelmények 23%
- Munkaidő 21%
- Földrajzi elhelyezkedés 17%
- Világos 12%
- Sablonmentes 11%
- Előrejutási lehetőségek 11%
- Munkakörnyezet bemutatása 10%
Mi az, ami szükséges egy álláshirdetésbe?
Az Y generáció folyamatos információéhséggel küzd, ezért érdemes minél teljeskörűbb álláshirdetéseket feladni a siker elérése érdekében. A “Mi szükséges egy álláshirdetésbe” kérdésünknél a válaszadók elsők között említették a konkrétumok és a világos leírás iránti igényüket, valamint azt is, hogy a leírás ne legyen elcsépelt, sablonos. Többen kifejezetten kiemelték, hogy olyan állásra jelentkeznek szívesen, amelynek barátságos álláshirdetése van, és amely első látásra is szimpatikusnak mutatkozik.
A többi, magas százalékot elért válasz az álláskeresők preferenciáiról szóló eredményeinket reprezentálja: olyan álláshirdetést akarnak olvasni, és olyan munkára fognak jelentkezni, amely választ ad legfontosabb kérdéseikre:
HOL? MIT? HOGYAN? MIKOR? és MENNYIÉRT?
Munkáltatók online jelenléte
Gondolta vola, hogy a megkérdezett jogászok és joghallgatók 82,3%-ban álláskeresésük során megnézik a szimpatikus cégek online jelenlétét (Weboldal, Facebook, Linkedin, stb.) ? Az online megjelenés külalakja és a megjelenített design az, ami többségében a válaszadókat befolyásolja, de a naprakészség és az elegendő információ is fontos tényező, valamint az, hogy a Facebook és Linkedin közösségi oldalakon megtalálhatóak-e.
Kizáró okok
A válaszadók az alacsony béren és a távoli helyszín problémáján kívül kiemelkték azt is, hogy olyan helyre nem adják be a jelentkezésüket, ahol az ellátandó jogi terület nem érdekli őket, legyen az gyakornoki program, vagy teljes állás. Talán mondhatjuk, hogy ez már az egyre inkább kialakuló tudatos jogászgenerációt jelzi.
Sokan kizáró okként emlegették a folyamatos túlórát, illetve a rugalmatlan munkaidőt is.
%
Más, nem preferált jogterület
%
Munkaidő nem megfelelősége
Hagyjon üzenetet, vagy lépjen kapcsolatba velünk közvetlen elérhetőségeinken, hogy közösen megtaláljuk a szakmai profiljához legjobban illeszkedő ajánlatot.
Lépjen velünk kapcsolatba
Dr. Molnár Benedek
Arsboni co-founder
sales & Karrieroldallal kapcsolatos kérdések
+36709403311
Dr. Németh Márton
Arsboni co-founder
tehetséggondozás & Fesztivállal kapcsolatos kérdések
+36709403311